Monthly Archives: március 2023

Petőfi 200 Szavalóverseny

„Szép vagy, alföld, legalább nekem szép!
Itt ringatták bölcsőm, itt születtem.”

Reformkori költőóriásunk, iskolánk névadója Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója tiszteletére szavalóversenyt szerveztünk. A versenyen 3 korcsoportban szavaltak tanulóink, amelyen a következő eredmények születtek:

1. korcsoport: 1. helyezett Kukola Izabella Margit

                       2. helyezett Ráskai Ábel

                       3. helyezett Borsos Raul

2. korcsoport: 1. helyezett Lesku József

                       2. helyezett Balogh Anasztázia Szilvia

                       3. helyezett Somogyi Sára és Jónás Erzsébet Mária

3. korcsoport  1. helyezett Pintye Luca

                       2. helyezett Rohács Bálint                       

3. helyezett Szabó Anna

Helyesírási verseny

Március 22-én és 23-án iskolánk 5 diákja vett részt a Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási verseny első fordulóján. Bízunk benne, hogy a nehéz feladatok ellenére tovább jutnak a 2. fordulóba.

Nyolcadikos tanulóink ballagási fotózása

A 8. osztályosok Balmazújvároson készíttették el a tablójukra kerülő fotókat. Nagyon jó hangulatú délutánt töltöttünk  a kedves, hozzáértő fotósnő és sminkes kolléganője.

TUDÁS KERTJE PROGRAM

Az iskolakert nem csupán egy elkerített terület az iskola udvarán, ahol a gyerekek kertészkedhetnek. Sokkal több annál. Az iskolakertek pedagógiája legalább olyan sokszínű, mint a rajta termő növényvilág.
 Az iskolakert, tankert a kertészet, élelemtermelés alapjainak elsajátítását szolgáló oktatási eszköz, a megfelelő mennyiségű és minőségű, egészséges élelmiszerhez való hozzáférésre, földművelésből való megélhetésre alakít ki az iskolásokban igényt, készségeket, képességeket.

Szinte mindenhol megjelenik a fenntarthatóságra nevelés: az iskolakert nemcsak segít megismertetni a természetet, hanem felelős, gondozói magatartás kialakítását is szolgálja. Mint a kreativitás fejlesztésének egyik eszköze, tevékenykedtet, problémamegoldásra és munkára nevel, fejleszti az együttműködést, a közösségeket.

Mire jó egy iskolakert?

 Ma az iskolakerti tevékenység, a kertészeti ismereteken túl, magába foglalja környezetünk megóvásának és helyes használatának mintáit, az együtt munkálkodás örömét, a feltöltődést és a játékot.

Megvalósul:

  • az ökológiai szemléletformálás és kísérletezés
  • a természetes környezet körfolyamatainak bemutatása, átélése
  • a környezeti problémák felvetése, megoldási lehetőségek kipróbálása
  • kapcsolódás a környezeti elemekhez és a mindennapi táplálékhoz
  • közös munka révén a környezeti és szociális felelősségvállalás érzékenyítése
  • a gyerekek virtuális élményeinek ellensúlyozásához valóságos élmények biztosítása
  • a fej, a szív és a kéz együttes fejlesztése.
  • fejleszti a sajátos nevelési igényű gyerekeket, akik számára az iskolakerti tevékenység terápiás jelleggel is bír
  • kompenzálja a hátrányos helyzetű térségekben felnövő gyerekeket, akik számára a háztáji kertek művelésének alapismerete létfeltétellé vált.

Szemléltetés:

A tanítás során az egyik leggyakrabban használt módszer a szemléltetés. A tanulók megfigyelhetik az adott növény részeit, jellemzőit, valamint a teljes életciklusát. Természetesen a kertben a növényeken kívül számtalan állat is megfordul, testközelből tanulmányozhatók a férgek, csigák, rovarok, kétéltűek, madarak, apróbb kisemlősök. A kertben szerzett személyes tapasztalat maradandóbb tudást eredményez.

A kollégista gyerekek szakkörbe vonásával a gondozás alatt álló területek száma növekedett. Már nemcsak a kiskertben és a gyógynövénykertben tartunk rendet a gyerekek segítségével, hanem a kollégium területén lévő virágtartókat és zöld területet is a tanulók segítségével rendezzük.

A kollégiumban magas a hátrányos helyzetű gyerekek aránya, ezért úgy gondoltuk nekik pozitív megerősítést adhat, ha ők is kitűnhetnek cselekedeteik fontosságával. Dicséretet és jutalmat kaptak a szorgalmasan dolgozó tanulók.

A kollégium környezete is sokat fejlődött. A Tudás kertje program keretében faültetési programmal hívtuk fel a tanulók figyelmét a fenntarthatóság, környezetvédelem fontosságára.

A mezőgazdasági munkák gyakorlása lehetőséget nyújt a majdani társadalmi beilleszkedéshez is

A gyerekek kerthez való ragaszkodása, a kerti munkálatok alatt megszerzett örömei maradandó élményt nyújtanak számukra. A továbbtanulás lehetősége a kertészkedés és főzés megkedveltetésével bővül számukra

Várhatóan felnőtt korban is tudatosabban élnek majd, saját környezetükre odafigyelve és hasznosítva a természet adta lehetőségeket.

Március 15-ei megemlékezés

Nemzeti ünnepünkről méltó módon megemlékeztünk. Először saját iskolai berkeinkben, majd az önkormányzattal közösen.

Iskolánk hatodik osztályos tanulói versekkel, néptánccal készültek a tornateremben . A hideg, szeles márciusi időjárás ellenére ez évben újra az iskola előkertjében levő Petőfi szobornál került sor az 1848-as forradalom évfordulójának önkormányzattal közös megünneplésére.  Jakab Ádám polgármester úr ünnepi beszéde után Rohács Bálint és Szabó Gábor tanulóink szavalata következett, majd a Kenyeres Márta vezette Tirinkó Népzenei Együttes műsora után elhelyeztük koszorúinkat a szobornál, így tisztelegve 1848 hősei és a költő előtt.